Nagymama fánkja
Ez az igazi békebeli szalagos fánk – mi csak úgy hívtuk, nagymama fánkja – recept nagymamámtól maradt ránk, aki Szilveszter idején az új évi köszöntésekor mindig szalagos fánkkal várt minket, hozzá az elmaradhatatlan házi baracklekvárral. Az eredeti recept szerint a szalagos fánkot zsírban sütötték, nagymamám is így készítette nekünk, mégpedig sparhelten sütve. A régi családi recepten annyit változtattam csak, hogy zsír helyett olajat írtam, ma már inkább abban sütünk.
Nagymama fánkja szalagos fánk, ez a legkedveltebb fánkfajta Magyarországon, sokan sütötték szilveszter éjjelén és új év napján is, de az igazi ,,szezonja” farsang idején van. (Az újévről pedig nagymama lencsefőzeléke ugrott most be, amit senki a világon nem tudott úgy elkészíteni – kolbásszal – mint az én nagymamám…) Másik kedvencem nagymama csöröge fánkja.
Nagymama fánkja recept:
Nagymama fánkja – hozzávalók 25 darabhoz:
- 60 dkg liszt
- fél liter tej
- 6 dkg vaj
- 5 dkg cukor
- 3 dkg élesztő
- 5 dkg vaniliás porcukor
- 3 cl rum
- 5 tojás
- olaj a sütéshez
- só
- barackdzsem
- 1 dl barackpálinka
Nagymama fánkja – szalagos fánk készítése
1
Az élesztőt kevés cukorral, csipetnyi sóval és 10 dkg liszttel összemorzsoljuk, 1 dl langyos tejjel összekeverve, kovászt készítünk belőle s langyos helyen megkelesztjük. A tejet ezalatt meglangyosítjuk. Egy nagy keverőtálba tesszük a lisztet, a kovászt, a tejet, az 5 tojássárgáját, 4 dkg cukrot, csipetnyi sót, és fakanállal jól összekeverve, középkeménységű kelt tésztát készítünk belőle. Közben a rumot és az olvasztott vajat apránként belekeverjük. Addig dolgozzuk ki fakanállal, míg a tészta elválik az edénytől és fakanáltól. Ekkor tiszta ruhával betakarjuk, és langyos helyen kelesztjük (kb. 30 perc)
2
Miután megkelt, lisztezett nyújtódeszkára borítjuk, és kb. két ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, majd lisztbe mártott fánkszaggatóval kiszaggatjuk. A fánkokat meglisztezett abroszra szétrakjuk, és langyos helyen még egyszer megkelesztjük (újabb 20-30 perc)
3
Ezután lábosban bő olajat forrósítunk, és a megkelt fánkokból néhányat beleteszünk sülni. Ne tegyünk sokat egyszerre az olajba, mert sütés közben a fánk térfogata növekszik, és nem tudnának egymástól szép pirosra megsülni. Azért sem szabad egyszerre sokat beletenni, mert a túl sok fánk lehűti az olajat, s akkor a tészta könnyen magába szívja. Még mielőtt beletesszük a fánkokat az olajba, a közepüket kissé nyomjuk be az ujjainkkal, hogy a közepe is jól átsüljön. A fánkokat úgy tesszük az olajba, hogy az alsó felük – amely az abroszon volt – az olajban felülre kerüljön, és amíg sülnek, fedővel letakarjuk. Ha az alja megpirult, lapátkanállal megforgatjuk, s a másik felét is megsütjük, de most már fedetlenül.
4
Az olajból kiszedve tiszta ruhán vagy papírszalvétán leszárítjuk, és a vaníliás porcukorral azonnal, forrón tálaljuk. Külön mártásos csészében adjuk hozzá a barack pálinkával higított és megmelegített barack dzsemet.
Darab
25
Elkészítés
50 perc + 1 óra kelesztési idő
Kalória
216 KCAL/darab
Recept forrása
Anyukám receptgyűjteménye