Farsangi receptek
A farsangi időszak hossza évről-évre változik, mivel zárónapja a húsvét időpontjához fűződik. Vízkereszttől (január 6.) a húsvétot megelőző 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz hamvazószerdáig tart. A farsang a tavaszvárás pogánykori, igen változatos ünnepeiből nőtt ki, gyakorlatilag a hangos mulatozás, a tréfacsinálás, bolondozás, eszem-iszom és az advent lezárulásával, a párkeresés, udvarlás időszaka.
Magyarországon a farsangi szokások a középkorban honosodtak meg, és számos idegen nép hatása érvényesült bennük. A városi polgárság elsősorban a német hagyományokat vette át, maga a szó német eredetű; „faseln” – jelentése fecsegni. Ebben az időszakában már az ókori Rómában is rendeztek álarcos felvonulásokat, zenés táncmulatságokat, úgynevezett Saturnalia ünnepet, a téltemetés-tavaszvárás jegyében. A mulatságok egy álló hétig tartottak, a szegényeket megvendégelték, a családtagok ajándékokat adtak egymásnak. Ilyenkor rendezték a kedvelt gladiátor viadalokat is. Latin nyelvterületen a ‘carneval’ szó a farsang megfelelője, jelentése a hús elhagyása. Más magyarázatok szerint azt a díszes szekeret nevezték carrus navalisnak, amelyet egykoron vidám, álarcos menet tolt végig Róma utcáin, innen a karnevál elnevezés.
A karácsonyi időszak elmúltával, a mezőgazdasági munkák megkezdése előtt, a telet záró időszakban sokfelé rendeztek bálokat, táncmulatságokat a falvakban, illetve a nagypolgárság és az arisztokrácia a városokban. Vidéken általában a kocsma vagy a fonó volt a színtere ezeknek az eseményeknek. A különféle szakmák, céhek báljai mellett megtalálhatók az asszonyok, sőt a gyermekek báljai is.
A farsangi báloknak mind a paraszti életben, mind pedig a városi nagypolgárság körében komoly hagyományai voltak. Magyarázata ennek, hogy az eladó lányokat illetve a házasulandó fiatalembereket ezeken az eseményeken vezették be úgymond a társaságba, tehát a párválasztásban, társasági életben volt fontos szerepük. A legtöbb lakodalmat is ebben az időszakban tartották faluhelyen.
Népszerűek voltak a batyusbálok, ezekre a résztvevők vitték az ételeket, jellemzően kalácsot, süteményt és általában baromfihúsból készült fogásokat.
Papanasi a román túrófánk
Papanasi receptA papanasi vagy papanas szó a latin pappa szóból származik,...
Olasz cukkini fánk
Cukkini fánk - Frittelle di ZucchineA gyorsan és egyszerűen elkészíthető...
Tarkedli a cseh fánk
Nagymama tarkedli fánkjaNagymama szalagos fánkja a fánkok királynője. Férjem...
Amerikai fánk
Amerikai fánkA fahéjas cukorral vagy színes cukormázzal bevont amerikai fánk,...
Szalagos fánk
Nagymama fánkjaEz az igazi békebeli szalagos fánk - mi csak úgy hívtuk,...
Pánkó a székely fánk
Pánkó a székely fánkA Pánkót, az erdélyi konyha büszkeségét a székely fánkot...
Csurrosz a spanyol fánk
Csurrosz, spanyol fánkSpanyolországról a napfény, a tenger, Andalúz városok,...